یکی از مباحث بسیار مهم فیزیک که پایه و پیش نیاز بسیاری از مباحث دیگر مثل فشار و گرما و مقاومت الکتریکی و گرانش میباشد؛ مبحث چگالی هست.

این مبحث در فصل اول فیزیک دهم مطرح میشود و اغلب دانش آموزان دهم در ابتدا نمیتوانند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند.

اما چگالی موضوعی هست که در زندگی روزمره هم با آن بسیار مواجه میشوید. مثلا وقتی که یک میوه را داخل ظرف پر از آب میندازید تا بشورید عموما میوه  روی آب شناور می ماند. چون که چگالی میوه کمتر از چگالی آب هست.

یا در همین تصویر بالای صفحه میبینید که ستونی از مایعات و اجسام مختلف به ترتیب چگالی هایشان در ظرف قرار گرفته اند. اجسام و مایعات چگال تر در پایین و اجسام و مایعات با چگالی کمتر در بالا قرار گرفته اند.

در ویدیوی اول شما را با رابطه چگالی آشنا میکنم و بعد چند مثال ساده در این مورد حل میکنم که موضوع بیشتر براتون جا بیافته.

چگالی اجسام با شکل مشخص

وقتی یک جسم جامد با شکل هندسی مشخص در اختیار دارید به راحتی یا استفاده از روابط هندسی شناخته شده میتوانید حجم جسم را بدست آورید. کافی هست که ابعاد جسم را اندازه بگیرید و بعد هم در رابطه قرار دهید. اما برای محاسبه چگالی به جرم جسم نیز نیاز دارید که آن را باید با ترازو اندازه بگیرید. و در نهایت اعداد اندازه گیری و محاسبه شده را در رابطه چگالی قرار دهید.

در ویدیوی زیر این موضوع را با حل چند مثال خوب برای شما توضیح داده ام.

نسبت چگالی دو جسم

وقتی قرار است چگالی دو جسم را در مسائل محاسبه کنید از رابطه نسبتی چگالی استفاده میکنید. در این ویدیو چند تست خوب در این مورد حل شده است. حتما کاغذ و قلم به همراه داشته باشید و قبل از دیدن حل سوال خودتان برای حل آنها تلاش کنید.

البته در انتهای ویدیو چند تست در مورد حجم حفره هم حل شده است.

حجم حفره

در ویدیو های بعدی مثالهای بیشتری در این مورد حل خواهیم کرد.