تجربه‌ی من از آموزش نجوم به کودکان

در سال گذشته بنا بر اقتضای  محل تدریسم قدم در راهی گذاشتم که آتش عشقش تا ابد دامن گیرم خواهد بود و آن چیزی نیست جز آموزش نجوم به کودکان

همانطور که میدانید من معلم فیزیک هستم و سال ها هست که در حال دست و پنجه نرم کردن با مفاهیم فیزیک دبیرستان و دانش آموزان دبیرستانی و کنکوری هستم و به جز سال اول تدریسم که به دانش آموزان راهنمایی درس دادم دیگر با سنین کمتر از دبیرستان زیاد سر و کار نداشتم .

تا اینکه سر از پژوهش سرا در آوردم.

پژوهش سرایی که می بایست سرای پژوهش میبود اما فضای فیزیکی آنجا بیشتر شبیه انباری شده بود و گرد و خاک از سر و روی مجموعه میبارید. خوشبختانه ورود من به این محل مصادف بود با شروع مدیریت یکی از بهترین و باسواد ترین و با ذوق ترین همکارانم.

به کمک ایشان و مجموعه ای که گرد آورده بودند پژوهش سرا با اشتیاقی زیاد شروع به کار کرده بود و طبیعتا اولین اقدامات در این مجموعه پژوهش سرا تکانی بود و تمیز کردن در و پنجره و میزها و کلاس ها و تغییر چیدمان وسایل.

من جزو مسولین آزمایشگاه فیزیک بودم و برای زیباتر شدن آزمایشگاه فیزیک به همراه همکارم اقداماتی کوچک هم انجام دادیم.

اما در حین این پژوهش سرا تکانی بسته ای ارزشمند از تصاویر و عکس های نجومی هم پیدا شد که شور و اشتیاق قدیمی را در من زنده کرد و آن پرداختن به علم نجوم در پژوهش سرا بود.

و همین جرقه ای بود تا در کنار سایر فعالیت های این مرکز برگزاری کلاس های نجوم برای کودکان و نوجوانان در لیست کارها قرار بگیرد . کاری که سالها بود دوست داشتم انجام دهم اما مجال و فرصتی حتی برای فکر کردن به آن نیافته بودم .

اطلاعیه های منتشر شدند و کلاسهای نجوم مخصوصا از طرف کودکان بسیار مورد استقبال قرار گرفت و این بود که من شیرجه زدم در دنیای آموزش به کودکان و همین باعث شد تا تحقیقات و بررسی های زیادی روی این موضوع انجام دهم و میخواهم این تجارب را با شما نیز به اشتراک بگذارم که اگر روزی هوای تدریس نجوم و آن هم تدریس نجوم به کودکان به سرتان افتاد بتوانید از این تجارب استفاده کنید.

قبل از آنکه بحث را تخصصی کنم میخواهم چند عکس زیبا از این کلاسها را با شما به اشتراک بگذارم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *