کانال‌های خوب یوتیوب در مورد فیزیک

کانال های خوب یوتیوب برای فیزیک

اینجا یک دانشگاه بسیار بزرگ است. در دسترس همگان قرار دارد و پدیدآورندگان آن دنیایی از علم و تکنولوژی و سرگرمی و … را پیش روی ما می‌گذارند. و دراین‌بین کانال‌های خوب یوتیوب برای فیزیک هم بسیارند. و تقریباً همگی به زبان‌های بیگانه.

البته در چند سال اخیر چند کانال فارسی‌زبان هم ایجادشده‌اند که به بررسی مفاهیم علمی و گاهی فیزیکی می‌پردازند، اما برای مخاطب فارسی‌زبان هنوز منبع جامع و کاملی در این مورد وجود ندارد. هرچند تولید برنامه‌ای که زحمت زیادی برای تولیدکننده‌اش دارد به زبان بین الملی بسیار بهتر و به‌صرفه است، و شاید به بهانه‌ی بهره‌گیری از یک چنین دانشگاه عظیمی باید به فکر یادگیری زبان آن‌هم به‌طور جدی باشیم.

من به شما پیشنهاد می‌کنم اگر آشنایی کمی با زبان انگلیسی دارید ویدیوهایی که در زمینه‌ی علاقه‌مندی شما هستند را با زیرنویس انگلیسی ببینید و در حین تماشا برای اولین بار جملات را یادداشت کنید و سعی کنید آنها را برای خود ترجمه کنید. در این صورت نه‌تنها با یک مفهوم فیزیکی آشنا شده‌اید بلکه حتی دایره‌ی لغات شما در زبان انگلیسی هم افزایش پیدا می‌کند و چه‌بسا با این کار توانسته باشید با یک تیر دو نشان بزنید.

در این نوشته می‌خواهم تعدادی از کانال‌های خوب یوتیوب درزمینه علمی و البته بیشتر در مورد فیزیک را به شما معرفی کنم. فعلاً با سه کانال خوب شروع می‌کنم و به‌تدریج این لیست را تکمیل خواهم کرد.

کانال‌های خوب یوتیوب که برای شما انتخاب کرده‌ام سعی می‌کنند فیزیک را با شکل صحیح خود و البته به‌طور جذاب به همه بیاموزند. گاهی هدف آنها توصیف پدیده‌ها به زبان ساده برای مخاطبی هست که فقط می‌خواهد دلیل علمی پشت پدیده‌ها را بداند و گاهی هم هدف آموزش کامل و دقیق و حتی آکادمیک موضوعات مختلف فیزیکی هست. و مخاطب برحسب نیاز و علاقه‌ی خود می‌تواند در این کلاس‌های رایگان و بی نظیر شرکت نماید.

این مقاله هم می‌رود در بخش منابع مطالعاتی چون فکر می‌کنم علاوه بر کتاب‌ها و کلاس‌ها دیدن ویدیوهای این کانال‌ها تأثیر بسیار زیادی در یادگیری و درک عمیق مفاهیم دارند.

کانال Minute Physics

minutephysics

اگر به یادگیری فیزیک علاقه‌مند هستید، اما دوست ندارید زیاد درگیر محاسبات و بخش ریاضی و دشوار مباحث فیزیک شوید، و همچنین دوست دارید از ریشه‌ی علمی پدیده‌های مختلفی که شمارا احاطه کرده است اطلاعاتی کسب کنید, این کانال که یکی از کانال‌های خوب یوتیوب میباشد مخصوص شما است. بهترین مکان برای بسط و ارائه‌ی مباحث علمی یوتیوب می‌باشد و با توجه به کانال‌های خوب و تخصصی که در یوتیوب وجود دارد می‌توان آن را به یک دانشگاه گسترده تشبیه کرد.

کانال Minute Physics یکی از کانال‌های آموزشی یوتیوب است که فیلم‌های کوتاهی در باره‌ی موضوعات علمی فیزیکی، از ساختار آتش‌گرفته تا داستان کشف بوزون هیگز به اشتراک می‌گذارد. بنابراین با استفاده از فیلم‌های این کانال، هنگامی‌که دوستانتان درباره فیزیک صحبت می‌کنند، احساس گمراهی نخواهید کرد.

این کانال مطالب خودش را به این صورت توصیف میکند:

Simply put: cool physics and other sweet science

یعنی به زبان ساده : فیزیک هیجان انگیز و علوم شیرین دیگر

و البته در توضیحات کانال نوشته شده است:

“If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”

Rutherford via Einstein

یعنی:

اگر نمی‌توانید موضوعی را به زبان ساده توضیح دهید، هنوز آن را به خوبی فرانگرفته‌اید.

این جمله احتمالاً نقل‌قولی از رادرفورد بوده که توسط انیشتین بیان‌شده.

کانال فیزیک چند دقیقه‌ای فعالیت خود را از ماه ژوئن سال 2011 شروع کرده است و تاکنون 481 میلیون بازدید را ثبت کرده است.

البته تعداد افرادی که در این کانال عضو شده‌اند بالغ‌بر پنج میلیون نفر می‌باشد. در این کانال مطالب جالب با شیوه‌ی انیمیشن‌های ساده بر روی وایت برد بیان می‌شوند.

محبوب‌ترین ویدیوی منتشرشده در کانال فیزیک یک دقیقه‌ای, ویدیویی با این مضمون هست: “موقع بارش باران اگر راه برویم بیشتر خیس می‌شویم یا اگر بدویم؟”

و همچنین یک مجموعه‌ی سه قسمتی درباره‌ی توضیح بوزون هیگز در این کانال وجود دارد که بازدید قابل‌توجهی را ثبت کرده است.

پدیدآورنده‌ی این کانال شخصی به نام هنری رایش (Henry Reich) می‌باشد. که درزمینه‌ی ریاضی و فیزیک در کالج گرینل آیووا (Grinnell College in Iowa) تحصیل‌کرده است.

بعد از همکاری نسبتاً ناموفق در ساخت انیمیشن‌های رایانه‌ای برای یک کانال یوتیوبی، هنری به‌طور مستقیم به دنیای یوتیوب پرتاب شد و ویدیوهای هنری توجه طیف گسترده‌ای از افراد از یک کودک شش ساله تا برندگان جایزه‌ی نوبل و حتی مادرش را جلب نمود.

هنری رایش یک کانال یوتیوبی دیگر به نام MinuteEarth نیز دارد. که در آن به بررسی عوامل فیزیکی پدیده‌هایی که در کره‌ی زمین رخ می‌دهد می‌پردازد.

 کانال Crash Course

CrashCoursePhysics

یکی دیگر از کانال‌های خوب یوتیوب ، کانال Crash Course است که فیلم‌های کوتاه درباره هر موضوع آموزنده‌ای ارائه می‌دهد؛ از زیست‌شناسی گرفته تا ادبیات. این کانال با استفاده از نقاشی و انیمیشن، افراد را به یادگیری موضوعات مختلف، علاقه‌مند می‌کند و حتی می‌تواند کمک کند تا چند آزمون را با موفقیت بگذرانند.

مجموعه‌ی CrashCours توسط جان و هانک گرین (برادران گرین) راه‌اندازی شده است. این دو برادر قبلاً با انتشار ویدیوهایی در یک کانال یوتیوبی دیگر ( VlogBrothers) به شهرت رسیده بودند.

این کانال در دسامبر سال 2011 کار خودش رو آغاز کرده و تا الان بالغ‌بر 12 میلیون عضو دارد و ویدئوهای این کانال بیش از یک بیلیون بار دیده‌شده‌اند.

بخش فیزیک کانال CrashCourse توسط دکتر شینی سمارا (Shini Somara) که مهندس مکانیکی اهل بریتانیا هست اجراشده است.

مجری برنامه های شبکه های تلویزیونی وکانال‌های خوب یوتیوبShini Somara دکتر

دکور این برنامه‌ی فیزیکی هم در عین سادگی جالب هست. در بین تمام اجزای این دکور سه جلد کتاب بارنگ قرمز چشم‌نوازی می‌کنند. این کتاب‌ها از ارزشمندترین منابع فیزیک هستند و چیزی نیستند جز:

مجموعه‌ی سه جلدی از سخنرانی‌های فاینمن در فیزیک

Fynman lecture on physic

کانال آرانتیک

کانال آرانتیک احمد خسروی یکی ازکانال‌های خوب یوتیوب

کانال سومی که میخوام معرفی کنم کانالی هست به زبان فارسی که توسط آقای احمد خسروی ایجادشده. و در بین کانال‌های خوب یوتیوب فارسی از بهترین ها می باشد

در این کانال آقای خسروی هر بار در مورد موضوعات خاص و جذاب علمی و فیزیکی با زبانی شیوا و ساده صحبت می‌کند. ایشان در شرح کانال خود چنین نوشته‌اند:

سلام به کانالم خوش اومدید، من احمد خسروی هستم. متولد سال هزاروسیصدوشصت‌وهفت و مهندس نرم‌افزار، به برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی خیلی علاقه دارم. هر چهار یا پنج یا شش روز، یه ویدیو منتشر می‌کنم. موضوع ویدیوها مطالب جالب علمی و تکنولوژی هست. و اینکه دنیا چطور به وجود اومده؟ ما کی هستیم؟ اینجا چیکار می‌کنیم؟ یکی از سرگرمی‌های من فکر کردن به همچین سؤالاتی هست.

 

لیست این کانال ها رو به تدریج تکمیل خواهم کرد. اگر شما هم پیشنهادات خوبی دارید حتما در همین صفحه کامنت کنید که در نهایت به یک لیست کامل و دقیق برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *