کتاب فیزیک خیلی سبز مناسب برای سال کنکور

کتاب فیزیک خیلی سبز

یکی از کتاب‌های پرطرفدار فیزیک برای کنکور کتاب فیزیک خیلی سبز هست. و ازآنجاکه اولین قدم یک داوطلب کنکوری برای سال کنکور تهیه‌ی کتاب مناسب برای هر درس هست تصمیم گرفتم کتاب فیزیک خیلی سبز را بررسی کنم. در نوشته های بعدی به بررسی کتاب های دیگر نیز خواهم پرداخت.

فیزیک برای کنکور شما یک درس پربازده با چهارچوب‌های مشخص محسوب می‌شود و اگر سرمایه‌گذاری مناسبی ازلحاظ زمان و منابع برای این درس در نظر بگیرید بالاترین سود عاید شما می‌شود.

اما چرا باوجود اینکه تعداد زیادی از دانش آموزان از درس فیزیک فراری هستند و نمی‌توانند ارتباط خوبی با این درس برقرار کنند من معتقدم که این درس پربازده  و سودآور است؟

خب با یک بررسی خوب سؤالات کنکورهای سال قبل می‌توانید به یک چهارچوب کلی از تیپ بندی سؤالات دست پیدا کنید. یعنی برای هرکدام از مباحث کتاب‌های درسی فیزیک تیپ‌های مشخصی وجود دارد و اکثر سؤالات کنکور نیز بر این اساس طراحی‌شده‌اند. سؤالات ترکیبی در این درس بسیارکم هست و مباحث عموماً مستقل از هم هستند و بدون پیش‌نیاز می‌توانید تعداد زیادی از فصل‌های آن را از صفر تا صد مطالعه کنید بدون اینکه مشکلی پیش بیاید.

معرفی اجمالی کتاب فیزیک خیلی سبز

مولف اصلی کتاب جناب آقای سبز میدانی میباشد.

رضا سبزمیدانی


رضا سبز میدانی

استاد رضا سبز میدانی از اساتید درس فیزیک و مؤلف سری کتاب‌های فیزیک انتشارات فار و انتشارات خیلی سبز و انتشارات اندیشه‌سازان با ۲۵ سال سابقه تدریس درس فیزیک کنکور از اساتید شناخته‌شده در بین داوطلبان کنکور به شمار می‌آیند. رضا سبزه‌میدانی سرگروه تألیف کتاب‌های درس فیزیک انتشارات خیلی سبز می‌باشند و طی چندین سال فعالیت و همکاری با انتشارات خیلی سبز کتاب‌های مهم و پر فروشی را درزمینه درس فیزیک کنکور منتشر نموده‌اند.

کتاب‌های استاد رضا سبز میدانی:

۱) سری کتاب‌های فیزیک مبحثی انتشارات فار
۲) کتاب تست فیزیک دوازدهم تجربی خیلی سبز
۳) کتاب تست فیزیک دهم تجربی خیلی سبز
۴) کتاب تست فیزیک دوازدهم ریاضی خیلی سبز
۵) کتاب تست فیزیک پایه تجربی خیلی سبز
6) کتاب تست فیزیک پایه ریاضی خیلی سبز
7) کتاب تست فیزیک یازدهم تجربی خیلی سبز
و ده‌ها کتاب منتشر شده دیگر

کتاب فیزیک خیلی سبز برای کنکوری‌ها به‌صورت مجموعه‌ی چهار جلدی می‌باشد. جلد اول برای فیزیک پایه تجربی (دهم و یازدهم) در هفت فصل به‌صورت بانک تست با عناوین زیر تألیف شده است:

فیزیک و اندازه‌گیری

کار انرژی توان

ویژگی‌های فیزیک مواد و فشار

دما و گرما

الکتریسیته‌ی ساکن

جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم

مغناطیس و القاء الکترومغناطیسی

و جلد دوم شامل درس‌نامه کامل و دقیق و پاسخ تشریحی بانک سؤالات جلد اول می‌باشد.

جلد سوم برای فیزیک دوازدهم و در چهار فصل به‌صورت بانک تست با عناوین زیر تألیف شده است:

حرکت‌شناسی

دینامیک

نوسان و موج

فیزیک اتمی و فیزیک هسته‌ای

و اما جلد چهارم شامل درس‌نامه و پاسخ تشریحی جلد سوم می‌باشد.

بررسی دقیق‌تر

درس‌نامه‌ی کتاب فیزیک خیلی سبز مانند خیلی از کتاب‌های این انتشارات لحنی صمیمی و خودمانی دارد و به آموزش مطالب از صفر تأکید کرده است. مؤلفین محترم در این کتاب از مثال‌های مختلف و آموزش گام‌به‌گام برای آموزش بهره گرفته‌اند و علاوه بر این نکات مهم کنکوری هم در درس‌نامه پوشش داده‌شده‌اند. تعداد درس‌نامه‌ها متنوع هست و به شکل میکرو نوشته‌شده‌اند ولی نکته محور بودن یکم در درس‌نامه‌ها دیده می‌شود. حجم درس‌نامه‌ها برای دانش آموزان پایه بسیار مناسب و کامل هست اما آن‌قدرها هم برای کنکوری‌ها حجیم نیست که نتوانند استفاده کنند.

در پاسخ‌نامه‌ی تشریحی که در کنار درس‌نامه ارائه‌شده است مؤلفین سعی کرده‌اند پاسخ‌ها را قدم‌به‌قدم به شما توضیح دهند و گاهی برخی از سؤالات نکته دار و دشوار از دو یا چند روش حل‌شده‌اند که داوطلب کوشا بتواند در جلسه‌ی کنکور از عهده‌ی هر سؤالی بربیاید.

بانک تست

در مورد بانک تست که در جلد اول جمع‌آوری‌شده ذکر برخی نکات ضروری هست.

بانک تست خوب در مرحله‌ی اول باید تمام متن و تمرین‌ها و فعالیت‌ها و پرسش‌های کتاب درسی را تحت پوشش قرار دهد. در مرحله‌ی بعد باید به طبقه‌بندی دقیق تست‌های کنکور سراسری بپردازد و اما در مرحله‌ی سوم باید تست‌های تألیفی مناسب با تعداد کافی داشته باشد که دانش‌آموز بتواند به تسلط کافی در مورد تیپ‌های مختلف سؤالات برسد.

اما انتظار ما از یک کتاب کمک آموزش کنکوری این است که تست‌های تألیفی آزمون‌های آزمایشی را نیز در بانک تست بگنجاند.

اما کتاب فیزیک خیلی سبز باوجود اینکه تمام مطالب کتاب درسی و کنکور سراسری را پوشش داده است اما ازلحاظ تست‌های آزمون‌های آزمایشی غنی نیست.

ویژگی مهم دیگر این کتاب چیدمان خوب سؤالات به‌صورت پله به پله و از ساده به دشوار است و آموزنده‌ی آماتور در ابتدای راه با حل سؤالات ساده‌تر اعتمادبه‌نفس بالایی کسب می‌کند و از بادگیری دل‌زده نمی‌شود و زمانی که به مهارت کافی رسید می‌تواند به حل سؤالات سطح بالاتر بپردازد.

آزمونک ها

در انتهای هر فصل آزمون‌های کوچکی تحت عنوان آزمونک در نظر گرفته‌شده‌اند که می‌توانند برای سنجش اطلاعات در مراحل مرور استفاده شوند.

به شما توصیه می‌کنم قبل از آزمون‌های آزمایشی حتماً این آزمونک ها را جدی بگیرید.

بخش آخر تست‌های این کتاب به تست‌های سری (زد) تعلق دارد که شامل تعدادی از سؤالات پر چالش و سخت هست تا دانش آموزان قوی‌تر و دانش‌آموزانی که برای درصدهای بالا تلاش کرده‌اند، تسلط خود را موردسنجش قرار دهند.

اما منظورم این نیست که دانش‌آموزانی که هنوز نتوانسته‌اند سطح دانش فیزیک خود را ارتقا دهند به تست‌های این بخش نپردازند. این تست‌ها حتی برای این دانش آموزان نیز می‌تواند مفید باشد البته بهتر هست خود را درگیر حل زمان‌دار این سؤالات نکنند و بیشتر به نحوه‌ی طراحی سؤال و ایده‌ای که سؤال بر اساس آن طرح‌شده توجه داشته باشند، حتی توجه به خلاقیتی  که در حل این سؤالات ب کار گرفته می‌شود می‌تواند بسیار آموزنده باشد.

من به‌عنوان معلم فیزیک به این کتاب علاقه دارم و خیلی وقت‌ها آن را به دانش‌آموزانم معرفی می‌کنم تا اگر آنها هم ارتباط خوبی با این کتاب برقرار کردند آن را تهیه کنند و کمال استفاده را از آن ببرند.

ظاهر کتاب فیزیک خیلی سبز و صفحه‌آرایی

این کتاب هم مانند بیشتر کتاب‌های انتشارات خیلی سبز صفحه‌آرایی شکیلی دارد و فونت‌های زیبایی در آن به‌کار گرفته‌شده است. از طرفی کتاب با دو رنگ مشکی و آبی چاپ‌شده است که مانع خستگی داوطلب در حین مطالعه می‌شود.

و اما تصاویر به‌کار گرفته‌شده هم مینیمال و قابل‌قبول می‌باشند ولی در سال‌های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و بهای زیاد کتاب‌ها ناشران از کاغذهایی با جنس پایین استفاده می‌کنند که کتاب فیزیک خیلی سبز هم از این قاعده مستثنا نیست و خب این برای خوانندگان وسواسی اندکی مشکل‌زا هست.

سخن آخر:

درس فیزیک برای کنکور بسیار مهم هست و من به شما توصیه می‌کنم تا زمانی که به حد بسیار خوبی از تسلط نرسیده‌اید دنبال منابع متفاوت نباشید. بهترین کار این هست که یک منبع را در نظر بگیرید و تست‌های آن را چند بار حل کنید.

کتاب فیزیک خیلی سبز هم از بهترین کتاب‌های بازار است که از خیلی جنبه‌ها مثل درس‌نامه‌ی کامل و خوب و بانک تست مناسب با پاسخ‌های تشریحی کامل می‌تواند نیازهای شمارا برطرف کند.

اگر تجربه ی استفاده از کتاب فیزیک خیلی سبز را داشته اید حتما آن را با ما به اشترک بگذارید و اگر دوست دارید فیزیک را به خوبی یاد بگیرید مقالات زیر را بخوانید:

نقشه ای که در یادگیری بهتر فیزیک معجزه می کند!

یادگیری فیزیک کنکور و اصول حیاتی آن

2 دیدگاه برای “کتاب فیزیک خیلی سبز مناسب برای سال کنکور

  1. علی گفته:

    به کتاب آموزش شگفت انگیز خیلی سبز نوشته آقای فرید شهریاری هم ی نگاه بندازید و تفاوتش رو مخصوصا تو نحوه بیان تو پاسخ نامه با بقیه کتاب های فیزیک مقایسه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *