کتاب‌ های جمع‌ بندی فیزیک مهر و ماه برای چه کسانی مفید است؟

کتاب های جمع بندی فیزیک مهر و ماه

هر کنکوری موفق که برای کسب یک نتیجه‌ی خوب تلاش می‌کند بدون هیچ شکی با انتشارات مهروماه آشنایی دارد. چون بدون تردید حداقل کتاب‌های لقمه‌ی مهرو ماه در کتابخانه‌ی هر کنکوری یافت می‌شود.

یا حتماً تعریف کتاب جامع ریاضی مهرو ماه که گل سرسبد کتاب‌های خیلی از کنکوری‌ها هست را شنیده است. در این مقاله می‌خواهم تعدادی از کتاب‌های فیزیک مهروماه را بررسی کنم. که در صورت نیاز به‌راحتی بتوانید از بین کتاب‌ها، چیزی را که مناسب حال و شرایط شما هست تهیه نمایید.

در ابتدا کتاب‌ های جمع‌ بندی فیزیک مهر و ماه را بررسی خواهیم کرد. و سپس سراغ کتاب‌های دیگر می‌رویم.

بدون شک در دوران جمع‌بندی دوست داریم در کمال آرامش و به‌دوراز هر حاشیه‌ای مطالبی را که قبلاً خوانده‌ایم جمع‌بندی کنیم و مطمئن باشیم منبعی که انتخاب کرده‌ایم تقریباً به خوبی کل مطالب را پوشش داده است.

کتاب جمع‌بندی فیزیک مهرو ماه

جمع بندی فیزیک مهروماه

کتاب جمع‌بندی فیزیک مهرو ماه تقریباً بیشتر این ویژگی‌ها را دارد.

طبق آنچه در سایت مهرو ماه نوشته‌شده است ویژگی‌های این کتاب به‌این‌ترتیب می‌باشد:

 • ۱۶۰ بسته آموزشی کامل و خلاصه
 • نکته‌های مهم و پرکاربرد
 • ۶۰۰تست کلیدی و تیپ
 • بررسی موشکافانه کتاب‌های درسی
 • جمعبندک برای دوره هر فصل در کمتر از ۱۰ دقیقه
 • مرجعی کامل برای جمع‌بندی فیزیک در کمترین زمان

به‌عنوان یک معلم فیزیک این کتاب را صفحه به صفحه و موبه‌مو موردبررسی قراردادم و نظر من راجع به کتاب‌ های جمع‌ بندی فیزیک مهر و ماه این است:

 • اگر اهل شلوغ‌بازی و فخرفروشی نیستید و واقعاً می‌خواهید یک جمع‌بندی عالی برای فیزیک داشته باشید این کتاب گزینه‌ی بسیار مناسبی است
 • اگر از حمل کتاب‌های سنگین از خانه به مدرسه یا کتابخانه خسته شده‌اید و دوست دارید یک کتاب سبک  کنار خودتان داشته باشید و راهی محل مطالعه شوید؛ واقعاً پیشنهاد بی‌نظیری هست.
 • اگر دوست دارید تمام تصاویر و مثال‌های مهم کتاب‌های درسی فیزیک سه سال تحصیلی رو باهم یکجا داشته باشید و مطمئن باشید چیزی از قسمت‌های مهم کتاب جا نمانده است این کتاب بهترین گزینه می‌باشد.
 • اگر نتوانسته‌اید نقشه‌های مفهومی و ذهنی برای فصل‌های مختلف کتاب‌های فیزیک رسم کنید حتماً به بخش جمعبندک های کتاب فیزیک مهروماه توجه ویژه داشته باشید. چراکه نقشه‌های خلاصه و ساده‌ای در این بخش برای شما طراحی‌شده‌اند.

البته چون سایز صفحات کتاب کوچک هست خب این جمعبندک ها هم خیلی ریز نوشته‌شده‌اند.

من اگر جای انتشارات مهرو ماه بودم این جمع بندک‌ها را جداگانه در سایز بزرگ‌تر چاپ می‌کردم که دانش‌آموز بتواند آن را در اتاق خود نصب کند و همیشه جلوی چشم خود داشته باشد.

 • جدول‌های بررسی حالت‌های مختلف مسائل مهم از ویژگی‌های دیگر این کتاب است.
 • بعد از هر مجموعه سؤال یک پاسخ‌نامه‌ی تشریحی مختصر هم برای سؤالات در نظر گرفته‌شده است که البته از کتاب جمع‌بندی انتظار داشتن پاسخ‌نامه‌ی مفصل و جامع را نباید داشته باشیم، پس اگر قبلاً مطالب را از طریق درس‌نامه جامع‌تر و کلاس درس فراگرفته‌اید سراغ این کتاب بروید.
 •  یک ریاضی نامه‌ی مختصر و مفید هم در انتهای کتاب وجود دارد که بهتر هست حتماً کنار دست شما باشد و در بازه‌های زمانی کوتاه این قسمت را چندین بار مرور کنید. چون در این بخش به نکات ریاضی ساده اما موردنیاز در حل مسائل فیزیک اشاره‌شده است که می‌توانند در حل بهتر مسائل به یاری شما بیایند.
 • حتی برای موفقیت در آزمون نهایی فیزیک دوازدهم هم می‌توانید از کتاب جمع بندی فیزیک مهر و ماه با خیال راحت استفاده کنید و خلاصه‌ی نکات مربوط به کتاب درسی را خیلی سریع مرور نمایید.

کتاب فرمول‌های فیزیک مهروماه

فرمول نامه ی فیزیک

همیشه از اینکه نمی‌توانید فرمول‌ها و روابط فیزیک را به خاطر بسپارید ناراحت هستید؟

بهتر هست به‌جای ناراحتی و دست روی دست گذاشتن به این نکته آگاه باشید که مغز شما بسیار باهوش هست و هیچ‌وقت برای کارهایی که شما توجه زیادی به آنها ندارید یا تمرین کافی برای یادگیری آنها انجام نمی‌دهید؛ انرژی مصرف نمی‌کند.

پس برای اینکه بتوانید مغز بیشتری برای استفاده کردن داشته باشید باید از مغز خودتان بیشتر استفاده کنید.

یکی از راه‌های استفاده از مغز در مورد چیزهایی که در حال یادگیری آن هستید مرورهای پی‌درپی و مداوم است. اگر یک فرمول و رابطه‌ی فیزیک را برای بار اول می‌بینید و می‌خواهید آن را به خاطر بسپارید باید با مغز خودتان کنار بیایید!

باید به مغز خود نشان دهید که برای به یادسپاری آن رابطه تلاش می‌کنید. در این صورت نورون‌ها راحت‌تر می‌توانند باهم در ارتباط باشند و ارتباط‌های نورونی جدید در مغز شما ایجاد می‌شود. پس بهتر هست همیشه فرمول ها را در کیف خود داشته باشید و به طور مداوم آنها را همراه با کاربردهایشان مرور کنید.

کتاب لقمه‌ی فرمول‌های فیزیک مهروماه ی هم یکی از جذاب‌ترین کتاب‌هایی هست که در عین کوچک بودن توانسته همه‌ی فرمول‌ها، شکل‌ها و تعاریف سه کتاب فیزیک دهم و یازدهم و دوازدهم رو پوشش دهد. و یکی از ابزارهای جذاب در یادگیری فیزیک کنکور می‌باشد. وقتی این کتاب را در دست می‌گیرید سه رنگ متفاوت در برگه‌های کتاب نظر شمارا به خود جلب می‌کند.

رنگ سبز؛ مربوط به بخش فرمول‌ها

رنگ صورتی؛ مربوط به تعاریف

رنگ نارنجی؛ برای شکل‌های مهم کتاب درسی

و این طبقه‌بندی منظم یکی از ویژگی‌های اصلی این کتاب است.

البته لقمه‌ی نهایی فیزیک مهروماه هم دقیقاً از این نوع طبقه‌بندی پیروی می‌کند اما فقط شامل مطالب کتاب فیزیک ۳ می‌باشد.

کتاب آزمون پلاس فیزیک مهروماه(آزمون‌هایی برای صد درصد)

آزمونهایی برای رسیدن به درصد خوب در فیزیک کنکور

این کتاب برای دو ماه آخر مانده به کنکور یکی از ابزارهای حیاتی و مهم است و می‌تواند شمارا برای رسیدن به درصد بسیار خوب در درس فیزیک کنکور آماده کند. البته به‌شرط آنکه قبلاً به خوبی همه‌ی مباحث را خوانده باشید و از کتاب کمک‌درسی خود برای مطالبی که یاد گرفته اید تمرین انجام داده باشید.

ویژگی‌های کتاب آزمون پلاس فیزیک مهروماه به ترتیب زیر می‌باشند:

 • آزمون‌های فصلی: شامل 24 آزمون فصل‌به‌فصل کتاب‌های درسی
 • آزمون‌های جامع از هر پایه
 • آزمون‌های جامع مطابق کنکور: این آزمون‌ها دقیقاً با استاندارد کنکورهای نظام جدید تنظیم شده‌اند
 • هایپرآزمون: برای دانش آموزان که به زیر ۱۰۰ درصد راضی نیستند.
 • پاسخ‌های تشریحی کامل با راه حل‌های سریع و تکنیک‌های تستی
 • درس‌نامه های جمع‌وجور و ویژه جمع‌بندی: همه نکات و فرمول‌های مهم هر
  فصل در یک یا حداکثر دو صفحه به شکل بسیار زیبا و چشم‌نواز در انتهای کتاب به‌عنوان بخش مرور سریع آورده شده‌اند.

در بخش آزمون‌های فصلی برای هرکدام از فصل‌های کتاب‌های فیزیک ۱ و ۲ و ۳، دو آزمون جامع از تمام مطالب فصل طراحی‌شده است. که آزمون دوم به خاطر اینکه اندکی دشوارتر از آزمون اول است هایپرآزمون نام دارد و برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند برای درصدهای بیشتر تلاش کنند مفید است.

برای اینکه نتیجه‌ی بهتری از مرور مطالب بگیرید به شما توصیه می‌کنم در هفته‌ی اول مرور قبل از آزمون اول آن مبحث به انتهای کتاب بروید و نکات بحث مربوط را از بخش درس‌نامه مختصری که در انتهای کتاب جمع‌آوری‌شده بخوانید و بعداز یک تایم مطالعاتی غیر فیزیک آزمون اول از آن مبحث را در زمان مشخص حل کنید و بعد با استفاده از پاسخ‌نامه بدون اینکه به پاسخ تشریحی نگاه کنید پاسخ‌های خود را تصحیح کنید و درصد خود را بر اساس فرمول مربوط به آن محاسبه کنید.

بعدازاین کار به سؤالات اشتباه و نزده‌ی خود بیشتر توجه کنید و سعی کنید این بار با توجه به رجوع مجدد به درس‌نامه و با تمرکز بیشتر سؤالات را حل کنید. البته لازم نیست در این مرحله خود را تحت‌فشار قرار دهید. هدف آموختن هست و این تلاش مجدد باعث می‌شود یادآوری مطالب برای شما راحت‌تر اتفاق بیافتد.

بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله تمام سؤالات آزمون را تک‌به‌تک با پاسخ‌نامه‌ی تشریحی کتاب موردبررسی قرا دهید و اجازه دهید قسمت بیشتری از مطالب در ذهن شما بازیابی و تثبیت شوند.

البته تمام این فرایندها نباید در زمانی بیشتر از صد و بیست دقیقه صورت بگیرند. چون هنگام استفاده از این کتاب شما در دوران جمع‌بندی هستید و اختصاص یک زمان طولانی برای جمع‌بندی یک موضوعِ به‌خصوص باعث اتلاف وقت و خستگی شما می‌شود و نمی‌توانید نتیجه‌ی مطلوب را از جمع‌بندی خود داشته باشید.

اما هایپر آزمون را چه زمانی بهتر است استفاده کنید؟ وقتی تمام مباحث را یکبار با درس‌نامه و آزمون اول مرور کرده‌اید و برای بار دوم و برای رسیدن به درصد بیشتر می‌خواهید یک مرور با سطح بالاتر داشته باشید سراغ هایپرآزمون بروید. بدون اینکه از قبل درس‌نامه را مرور کرده باشید شرایط آزمون را برای خود محیا کنید و با زمان‌سنج و پاسخ برگ به سراغ این آزمون بروید و سعی کنید در زمان مشخص به آن پاسخ دهید و بعد به‌طور کامل و دقیق پاسخ‌های خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

توصیه‌ی نهایی

اگر دانش‌آموزی هستید که احساس می‌کنید تا دوران جمع‌بندی قوی جلوآمده‌اید و ازلحاظ آموزشی مشکل ندارید؛ برای تمرین آزمون‌های زمان‌دار و جمع‌بندی منسجم مطالب این کتاب یکی از گزینه‌های خوب موجود مشابه می‌باشد.

اما اگر در سه یا چهار ماه آخر مانده به کنکور تازه به فکر خواندن فیزیک افتاده‌اید شاید حل تست‌های زماندار از کتاب‌های جمع‌بندی فیزیک مهروماه کمی برای شما دشوار به نظر برسد و ازآنجایی‌که درس‌نامه‌ها هم اصلاً برای یادگیری کامل نیستند پس نمی‌توانند منبع مناسبی برای شما باشند.

در اینصورت کتاب‌ های جمع‌ بندی فیزیک مهر و ماه در کنار مطالعه‌ی دقیق کتاب درسی می‌تواند برای شما بسیار مفیدتر باشد. و البته اگر توانایی مالی دارید می‌توانید از همراهی یک معلم متخصص که بتواند مطالب را به‌طور خلاصه به شما توضیح دهد و مشکلاتتان را برطرف نماید استفاده کنید.

اگر شما کتاب بهتری برای جمع‌بندی فیزیک سراغ دارید حتما در بخش کامنت بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *