دوره شتاب، دوره تخصصی مبحث حرکت شناسی ویژه دبیران فیزیک

دوره تخصصی شماره 1 آکادمی فیزیک تحت عنوان شتاب با موضوع حرکت شناسی فیزیک دوزادهم، دوره ای است که به بررسی روشهای تدریس این مبحث مهم از فیزیک میپردازد. درپایان این دوره شما به عنوان مدرس فیزیک قادر خواهید بود طرح درسی مناسب برای کلاسهای درسی خود، تهیه کنید و با توجه به آن طرح درس بتوانید به پیشرفت دانش آموزان خود کمک کنید. و اگر قبلا این مبحث را تدریس کرده‌اید به بازنگری روشهای خود بپردازید و طرحی نو برای کلاسهای خود بازآفرینی کنید.

اهداف دوره

  • اهمیت مبحث حرکت شناسی و ارتباط آن با دیگر فصل های فیزیک
  • آشنایی با اصول اساسی حرکت شناسی بر مبنای کتاب درسی
  • آموزش روشهای تدریس مفاهیم پایه حرکت شناسی
  • بررسی سوالات کتاب درسی
  • بودجه بندی و تعداد جلسات لازم برای تدریس این فصل
  • تحلیل و بررسی سوالات کنکور چند سال اخیر برای مبحث حرکت شناسی
  • بررسی منابع مختلف درس فیزیک برای مبحث حرکت شناسی

این دوره برای چه کسانی مفید است؟

  • مدرسان فیزیک دبیرستان که میخواهند اطلاعات خود را در این مبحث به روز کنند.
  • افرادی که به فکر درآمدزایی از طریق تدریس حضوری و آنلاین فیزیک هستند
  • دانشجویان دبیری فیزیک که به زودی قرار است در مدارس شروع به تدریس فیزیک کنند.

چرا این دوره را برگزار میکنم؟

بنابر دلایلی سال اولی که کار خودم را در آموزش و پرورش شروع کردم وارد مدرسه تیزهوشان شدم. آن موقع من از دانش آموزان تیزهوشان میترسیدم و چه خوب که به دلیل بی‌تجربگی کلاس درسی در اختیار من قرار نگرفته بود. من مسئول کتابخانه شده بودم و در خلوت و تنهایی میان کتابها خزیده بودم و خودم را از ترسهایم پنهان میکردم.

از کلاس و دانش آموزان و تدریس میترسیدم. معلمان با سابقه و معروفی در آن مدرسه تدریس میکردند و من که به تازگی وارد گروه فیزیک شهر خودمان شده بودم دوست داشتم خیلی زود به سطحی برسم که اعتبار کافی میان دانش آموزان و همکاران خودم کسب کنم.

اگر مجالی پیش می‌آمد و سر از کلاس درمی‌آوردم، با ترس و لرز شروع به سخن گفتن میکردم و اصلا نمیدانستم چطور اطلاعاتی که در دانشگاه آموخته بودم را به صورت سازمان یافته در ذهن خودم مرتب کنم و به صورت کلمات به دانش آموزان ارائه کنم.

همکاران با تجربه تر هم عموما یا وقت نداشتند که به من توصیه ای بکنند و یا اصلا دوست نداشتند اطلاعات و تجارب خود را در اختیار یک تازه معلم بی تجربه قرار دهند.

کم‌کم برای اینکه بتوانم درآمد بیشتری کسب کنم به آموزشگاههای شهر سر میزدم و از آنها درخواست کلاس میکردم اما در نهایت چیزی که عایدم میشد دانش آموزانی بودند که در درس فیزیک بسیار ضعیف بودند و اصلا حس و حال خواندن فیزیک را نداشتند و فقط برای اینکه امتحانی را پاس کنند به آموزشگاه مراجعه میکردند و چون کسی تدریس برای این دانش آموزان را قبول نمیکرد، نصیب من میشدند.

یکی از بدترین لحظات سر این کلاسها برایم این بود که بعد از توضیح درس احساس میکردم اصلا دانش آموز صدای من را نشنیده و چشمان کم فروغ و بی احساس و خمیازه های پشت سر هم این نوع دانش آموزان مثل آواری بر سرم می ریخت.

حتی برای این کلاسها هم من ترس داشتم از روز قبل مطالبی که قرار بود درس بدهم را بر روی کاغذی مینوشتم و جلوی آینه ساعت ها به خودم درس میدادم تا فردا با تسلط بیشتری وارد کلاس شوم. اما همه چیز برایم مبهم و تار بود. اصلا نمیدانستم کدام جمله را باید با تاکید بیشتر توضیح دهم و یا کدام سؤال را اصلا لازم نیست سر کلاس حل کنم. و حتی نمیدانستم در هر جلسه از کلاس تا چه میزان از بودجه بندی را باید تدریس کنم که معقول و منطقی باشد.

این تجارب تلخ باعث میشدند که در مدرسه به بهانه های مختلف پشت در کلاسهای فیزیک همکارانم بایستم و به نحوه تدریس آنها گوش دهم. از انجام این کار میترسیدم اما چاره‌ای نداشتم و نیاز داشتم بدانم در کلاسهای فیزیک چه میگذرد و دانش‌آموزان چه سوالی میپرسند و معلم چه جوابی میدهد.

دوست داشتم بدانم مباحث مختلف فیزیک چگونه تدریس میشوند و اگر دانش‌آموزی موضوع را متوجه نشد معلم چگونه واکنش نشان میدهد. همیشه یک علامت سؤال بزرگ توی سرم بود و کلاس برایم مثل یک جهان ناشناخته مینمود. تا اینکه بعد از دوسال به من پیشنهاد دادند که در کلاس حاضر شوم و فیزیک تدریس کنم و کابوس از همین پیشنهاد شروع شد. از طرفی دوست داشتم هرچه زودتر وارد کلاس شوم و در این دنیای ناشناخته به رویم باز شود و از طرفی دیگر ترس با تمام وجودش من را به آغوش کشیده بود و نفسم را میبرید.

در حال غرق شدن در افکارم بودم، انگار که قرار بود با چشمانی بسته به میدانی وارد شوم که از هر سویش تیری به سمت من روانه خواهد شد و من نمیدانستم چطور در میان این تیرها جان سالم به در ببرم.

یادم می‌آید دست به دامان معلم دبیرستانم شدم. شماره ایشان را پیدا کردم و به ایشان زنگ زدم. گفتم قرار است به زودی به طور جدی در کلاس تدریس کنم لطفا من را راهنمایی کنید. تا جایی که یادم می‌آید مهمترین نکته ای که به من گفتند این بود : “جزوه‌ای  که مجموعه‌ای از سوالات را در آن تایپ شده است آماده کن و در اختیار دانش‌آموزان قرار بده.” در آن روزها این نکته هرچند نکته باارزشی محسوب میشد اما نتوانست ابهام و تاریکی را از مسیر من بردارد.

همچنان مسیر برای من تاریک بود و نمیدانستم در کلاس چه چیزی در انتظار من است. هر جلسه‌ای که در گروه فیزیک تشکیل میشد را دنبال میکردم تا مگر در آنجا با تدریس همکارانم آشنا شوم و اندکی به تجربیاتم اضافه کنم. این جلسات برای من بسیار مفید بودند اما کافی نبودند. چطور میتوانستم تمام مشکلات و ابهامات تدریس را در این جلسات کوتاه و محدود یاد بگیرم؟ اصلا ممکن نبود. در آن دوران هنوز آموزش آنلاین رایج نبود و نمیتوانستم از تدریس اساتید مطرح فیزیک به صورت آفلاین استفاده کنم. در طی این سالها تا به امروز من سعی کردم تجاربی که در زمینه تدریس کسب کرده‌ام را در اختیار کسانی که مشابه من در سالهای اول شروع به کارم بوده‌اند قرار دهم. چند سالی که فعالیت در شبکه های اجتماعی و در بستر وب گسترش یافته به مدد قدرت تولید محتوا با تعداد زیادی از مدرسین فیزیک که ترسهایی مشابه با من داشتند آشنا شدم. و تصمیم گرفتم تجارب خود را در اختیار این دوستان قرار دهم. پتانسیلی که این فضا در اختیار من قرار میدهد انگیزه‌ی برگزاری چنین دوره ای را در من تقویت میکند. اعتقاد دارم این دوره میتواند نقطه شروع زیبایی باشد برای اینکه در کنار هم جمع شویم و برای رشد همدیگر همفکری کنیم.

دوره به چه صورت برگزار میشود؟

این دوره به صورت تعاملی و لایو در بستری مانند اسکای روم یا گوگل میت برگزار میشود و در طول هر جلسه باهم در ارتباط خواهیم بود. البته گروه یا کانالی در تلگرام نیز خواهیم داشت که دانسته ها و آگاهی های خود را در آن به اشتراک بگذاریم. این دوره پشتیبانی سه‌ماهه خواهد داشت تا هرگونه سؤال و ابهامی در مورد مبحث مورد نظر داشته باشید مورد بررسی قرار بگیرد.

دوره از چه زمانی شروع خواهد شد؟

زمان برگزاری دوره اسفند 1402 روزهای یکشنبه از ساعت هفت تا هشت و نیم خواهد بود.

طول دوره چند جلسه است؟

این دوره به مدت شش جلسه آنلاین برگزار خواهد شد.به علاوه محتوای آفلاینی که در گروه یا کانال دوره به اشتراک گذاشته خواهد شد.

هزینه برگزاری دوره چقدر است؟

هزینه ی برگزاری این دوره 849 هزار تومان میباشد که در صورت داشتن کد تخفیف میتوانید با پنجاه درصد تخفیف در دوره شرکت کنید

برای ثبت نام در دوره کافی هست مبلغ دوره را به شماره کارت 6037701552663848 واریز نمایید و تصویر فیش واریزی را به شماره 09144208936 در واتساپ یا تلگرام ارسال کنید. و یا از طریق ایمیل به آدرس zohrehphysics@gmail.com ارسال نمایید.

تمام جلسات دوره ضبط میشوند و در کانال یا گروه تعاملی دوره به اشتراک گذاشته میشوند.